Klíčovou roli v oblasti platebních fraudů hraje včasná detekce. Poradíme vám, jak zůstat ve střehu

24.11.2020

S rostoucí mírou digitalizace a popularity online transakcí bohužel přibývá také případů podvodného jednání v oblasti plateb. Americká vládní organizace FTC, která má na starost ochranu spotřebitelských práv a dodržování pravidel hospodářské soutěže, za rok 2018 vyčíslila finanční ztráty obětí podvodu na 1,48 miliardy dolarů (přibližně 33 miliard korun). Celosvětově zvyšující se množství podvodů je tak velmi znepokojivé nejen pro oběti z řad spotřebitelů, ale i společností.

Podvody mohou mít nejrůznější podobu, ať už se jedná o neautorizované transakce, krádeže platebních údajů nebo například vystavování falešných faktur. Vzhledem k neustále gradujícímu vývoji sofistikovaných zločineckých metod je běžný fraud management spoléhající se převážně na ostražitost zaměstnanců a konvenční kontrolní mechanismy ne vždy dostatečně spolehlivým řešením. Jak se tedy co nejlépe chránit před platebními fraudy nadcházejícího desetiletí?

Klíčovou roli v odhalení podvodného jednání či předcházejícího podezřelého chování hraje včasná detekce. Díky ní je možné minimalizovat, nebo v lepším případě zcela zamezit vzniku škod. Vzhledem k velké rychlosti probíhajících transakcí doprovázených velkými objemy dat zpracovávaných při platbách je tak důležité, aby kontrola probíhala v reálném čase. Jedině tak zůstává šance na odhalení podezřelého chování co nejvyšší. Systém real-time kontroly, vyhodnocování i reportingu podvodů lze přitom pomocí vybraných softwarových řešení jednoduše automatizovat.

V rámci vytvoření robustního a plně automatizovaného systému s centralizovanou správou watchlistů a podrobným nastavením detekčních pravidel s kontrolou aktivit v reálném čase lze využít hned několik nástrojů společnosti SAS, která má v této oblasti dlouholeté zkušenosti.

Pro účely real-time kontroly se schopností inteligentních rozhodnutí je vhodný nástroj SAS Event Stream Processing, který využívá strojové učení a díky cloudovému řešení nabízí snadnou integraci do dalších systémů. Nezáleží na tom, jak rychle a jak velké objemy dat potřebujete monitorovat nebo z kolika zdrojů pochází, s nástrojem SAS Event Stream Processing získáte perfektní přehled o všem, co se děje.

Dalším pokročilým nástrojem pro zkoumání podvodných a podezřelých aktivit, který umožňuje podrobné nastavení upozornění i detailní analýzu fraudů, je SAS Visual Investigator. Podrobné vyšetřování je důležité kvůli odhalení hluboko ukrytých vzorců chování. Jak ovšem získaná data a výsledky zkoumání snadno interpretovat dalším stranám a vysvětlit i těm, kteří se v dané oblasti neorientují?

V tomto případě může pomoci SAS Visual Analytics, pomocí něhož převedete i obtížně interpretovatelná data do snadno pochopitelné vizuální podoby. Kromě vizualizace klíčových metrik můžete snadno importovat data z velkého množství několika zdrojů, a to včetně sociálních médií.

Pokud potřebujete sofistikované řešení pro vytvoření rychlých rozhodovacích procesů na základě zadaných pravidel, doporučujeme nasazení SAS Intelligent Decisioning. Jedná se o užitečný nástroj pro správu pravidel s širokým množstvím využití, jenž ocení jak IT odborníci, tak management společnosti zodpovědný za byznysová rozhodnutí.

Ať už se rozhodnete monitorovat a řešit podvodné jednání a podezřelé chování jakýmkoliv způsobem, doporučujeme se nespoléhat pouze na konvenční dosavadní řešení, ale implementovat nejnovější technologie, které kladou důraz na real-time kontrolu a vyhodnocování fraudů. Jedině tak lze v současné chvíli zajistit nejvyšší možnou úroveň bezpečnosti vás i vašich zákazníků.